Supra 6e

Univerzální profesionální kuchyňský stroj „SUPRA 6e“

      Tak vypadá odpověď tradičního výrobce velkokuchyňských strojů, kterým je německá firma FEUMA Gastromaschinen GmbH, na otázku, zda kuchyňský univerzální robot je výsadou pouze velkých pracovišť. SUPRA 6e je ucelená sestava, jež dokazuje, že dnes už existuje takové zařízení i pro kuchyně, kde počet strávníků nepřesahuje pár desítek.

      I v tomto případě vysokou užitnou hodnotu robotu a jeho univerzálnost představuje zejména bohaté příslušenství. Pouhou jednoduchou výměnou pracovního nástavce může robot pomáhat jako kráječ zeleniny, planetový hnětač a šlehač, masořezka, naklepávač masa či řezačka nudliček nebo dokonce mlýnek na mák. Pohonná jednotka je k dispozici ve dvojím provedení: s časovým spínačem nebo bez něj. První verze je určena zejména pro ta pracoviště, na nichž se bude často používat planetový hnětač a šlehač. I ten je ve dvojím provedení: buď může mít kotlík o objemu 10 lt nebo kotlík o objemu 15 lt.

      Univerzální kráječ zeleniny je další pracovní nástavec, pomocí něhož lze upravovat zeleninu snad všemi možnými způsoby. Jak by ne, když uživatel má na výběr osm plátkovacích řezacích disků (z toho jsou dva s nastavitelnou sílou řezu), deset strouhacích disků, šest řezacích disků na nudličky a hranolky nebo čtyři kostkovače. To ale není nic neobvyklého, což však neplatí o dalším příslušenství, které u jiných výrobců strojů této výkonnostní kategorie budete hledat jen ztěží: pasírovací nástavec a to hned ve třech různých hustotách, gurmánská řezací hlava, s níž nakrájíte zeleninu i na kostičky o délce hrany 2,5 mm nebo na dekorativní mřížky či mlýnek na mák.

      Avšak častěji nežli mák se u nás mele maso. I na to je sestava SUPRA 6e velmi dobře připravena. Masořezka s třídílným řezným složením o průměru 70 mm zpracuje za minutu více než 2 kg masa, ovšem k dispozici je také tenderizér (čili naklepávač masa) a řezač nudliček, kterým lze nakrájet nejen vnitřnosti, ale i jiné suroviny, jako je např. čínské zelí.

      A jak je to s hygienou? Ačkoliv je SUPRA 6e koncipována jako stolní strojek, výrobce pro ni připravil i masivní pojízdný stojan rourové konstrukce (jeho alternativou může být pojízdný skříňový podstavec), což umožňuje, že různé činnosti lze vykonávat na různých místech. Teprve tím se robot také stává skutečně univerzální. Kryt pohonné jednotky a všechny další součásti, které mohou přijít do styku se zpracovávanými surovinami pak tvoří nerezová ocel, čímž robot také splňuje nejnáročnější hygienické požadavky.

      Bezpečnost práce je zajištěna hned několika na sobě nezávislými způsoby. Magnetický koncový spínač brání spuštění stroje s otevřeným nebo špatně nasazeným pracovním nástavcem. Manipulaci s ním a správné upevnění ale usnadňuje rychlospojka. Motor dále jistí integrovaná ochrana proti přetížení a v případě přerušení dodávky elektrické energie se stroj sám vypne, takže nemůže dojít k samovolnému spuštění po opětovném připojení k síti. Kromě toho při každém zvednutí páky s přítlačnou deskou nebo při každém otevření víka pasírovací násypky pohonná jednotka automaticky přechází do pohotovostního stavu a motor se okamžitě zastaví.

      Firma FEUMA patří ve svém oboru mezi tradiční výrobce, a proto má ve výrobním programu i řadu ne sice nezbytných, ale zato velmi užitečných maličkostí, jako jsou např. závěsné lišty na přehledné a bezpečné uložení uvedeného příslušenství, či stojany na řezací disky.

      Je zřejmé, že univerzální kuchyňský stroj SUPRA 6e zvládne díky svému výkonu a bohatému příslušenství mnoho namáhavé práce. Už proto se o něm dá bez nadsázky říci, že je zdatný pomocník do každého provozu, kde se vaří pro desítky až stovky strávníků.

^^nahoru^^        zpět-->